Zaujala vás nehnuteľnosť, ktorú ste objavili v súkromnej inzercii na Internete, alebo dokonca niekto vyvesil rukou písaný štítok na niektorej z obecných či mestských vývesných násteniek, že predá dom po zosnulom otcovi, a že sa na cene so záujemcom dohodne? Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o podvod, ale keď sa presvedčíte, že to podvod nie je, a overíte si údaje v Katastri nehnuteľností, môžete sa stať vážnym záujemcom o kúpu rodinného domu, rekreačnej chaty, pozemku či inej nehnuteľnosti. Výhoda predaja nehnuteľností cez inzerciu je prinajmenšom taká, že sa vyhnete bežnému postupu realitnej kancelárie a nemusíte nikomu platiť žiadnu províziu. Stačí mať dobre ošetrenú kúpnu zmluvu, a je to. Môžete ušetriť až tisíce Eur.
Má to ale háčik, a zrejme tušíte, aký. Zádrhel väzí v kúpnej zmluve. Ak ju vyhotoví úplný amatér, môžete sa dostať až do prekérnej životnej situácie, a iste http://www.iste.edu.tr/ vám nemusíme pripomínať, že nákup rodinného domu v hodnote 400 000 Eur nie je to isté, čo nákup potravín v supermarkete. Ak urobíte chybu a v supermarkete omylom zaplatíte pár Eur navyše, pretože ste si neskontrolovali účtenku, o nič zásadné nejde, ale prísť o celoživotné úspory a strechu nad hlavou by vás malo varovať pred liknavým postupom.
Vyhľadajte dobrého advokáta
V prvom rade nespisujte kúpnu zmluvu na kolene a dohodnite sa s predávajúcim, aby ju zostavil dobrý právnik, advokát v Banskej Bystrici Lexante.sk. Zmluva musí mať všetky právne náležitosti a musí chrániť záujmy oboch strán. Musí sa tu myslieť na všetky možnosti, ktoré môžu v priebehu predaja a odovzdávania nehnuteľnosti nastať.
Advokát vám zároveň ponúkne možnosť využiť advokátsku úschovu kúpnej ceny nehnuteľnosti, kedy sa potrebný finančný obnos uloží na osobitný úschovný účet príslušného advokáta, a ten prostriedky uvoľní až potom, čo sú splnené zmluvné náležitosti, teda väčšinou po zápise zmeny vlastníctva v katastri nehnuteľností na nového majiteľa a tiež po fyzickom odovzdaní objektu do užívania.